Vědci z Tokijské metropolitní univerzity odhalili mechanismus regenerace DNA, k níž dochází prostřednictvím homologní rekombinace za účasti proteinu RecA. Zjištění publikovaná v časopise Nucleic Acids Research pomohou identifikovat faktory, které tento proces narušují a vedou k onemocněním, jako je například rakovina prsu.
Homologní rekombinace je nejrozšířenější způsob, jakým buňky opravují poškozenou DNA, která má zlom v jednom nebo obou vláknech. Při tomto procesu se k opravě použije nepoškozená kopie DNA nacházející se v homologním chromozomu. Nejprve je odstraněn (resekován) jeden z přerušených konců a poté protein RecA znovu vloží visící část řetězce do jiného chromozomu, načež je ztracená část řetězce dokončena. Přitom si chromozomy mohou vyměňovat i genetický materiál.
Vědci testovali dva různé modely toho, jak probíhá homologní rekombinace za účasti RecA. V jednom z nich RecA odvíjí část nepoškozeného dvojitého řetězce a zároveň hledá vhodné místo pro vložení konce poškozeného řetězce. Ve druhém dochází k odvíjení pouze tehdy, když již došlo k začlenění.